Haliç’e dönüşümle 1.057 konut geliyor

DUYGU ERDOĞAN

Türkiye’nin master planlı ilk dönüşüm projesi’ olarak tanıtılan Ilgın İnşaat ve Belediyesi işbirliğinde hayata geçirilen projesinde satışlar başladı. ve ’nun müteahhit firmalarından olan firmanın ilk markalı konut projesi olan İstanbul - sınırında hayata geçiriliyor. 1.2 milyar lira değerinde olan projesinde 11 blokta 1.057 konut ve 27 ticari birim yer alacak.

Projedeki konutların yüzde 25’i için ön talep alınırken, bu ön talebin de yüzde 40’ının Ortadoğulu yatırımcıdan geldiği açıklandı. Daire büyüklüklerinin 50 metrekareden başlayıp 290 metrekareye kadar uzandığı projede, metrekare birim tutarları 5 bin 500 lira ile 7 bin lira içinde değişirken daire tutarları da 362 bin liradan başlıyor. Projenin teslim zamanı olarak ise 2020 yılı öngörülüyor.

‘Şehirde değişim…’

Belediye Başkanı HASAN Tahsin Usta, 4 senedir üstünde çalışmış oldukları projede hak sahipleri, yatırımcı şirket, belediye ve bakanlık olarak ortak çalıştıklarını dile getirdi. 1999 yılından ilkin meydana getirilen yapıların riskli ve sağlıksız bulunduğunu belirten Usta, otopark, altyapı ve iyelik sorunlarının çözümü için kentsel dönüşümün lüzumlu olduğuna dikkat çekerken, “ bina yıkıp yapmak değil, şehirde değişim yapıyoruz. rantsal dönüşüm olarak algılanıyor ama bunu red ediyoruz. İstanbul’da sorunlardan kurtulmanın tek reçetesi dönüşüm. Elbette dönüşüm adaletli ve şeffaf olmalı. İnsanlara belediye sizin yerinizi alacak, mülkünüz kamulaşacak dendi. Ama biz vatandaşın olduğu yerde kaldığı, yerinde dönüşümden yanayız” dedi.

Taksit erteliyor

sektöründe 30 senedir etkinlik gösterdiklerini belirten Ilgın İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yanmaz, yeni projelerinin master plan çerçevesinde yapıldığını kaydetti. Yanmaz, “450 milyon lira yatırım yaptığımız projede 400 hak sahibi vardı. Projenin yüzde 43’ü bu hak sahipleri, ilçe belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın” dedi. Projenin şehrin merkezi noktasında yükselmesi ile öne çıktığını belirten Yanmaz, “’te lansmana özel konut almak isteyenler için önemli bir kampanya düzenleniyor. Kampanya ile konut alıcılarına benzersiz 7 farklı ödeme seçeneği sunuluyor. Kampanyada 12 ay taksit erteleme ve WE Ilgın Finans Modeli’yle yüzde ‘0’ faizli 48 ay taksitli ödeme seçenekleri yer alıyor” diye konuştu.

‘Büyük bölümü yeşil alan olacak’

Mahalle kültürünün ön planda olduğu anlatılan projede 65 derslikli okul, bölgeye ve okula hizmet verecek yurt, Selçuklu mimari konseptiyle inşa edilecek ortalama 1.5 dönüm büyüklüğünde ve 2 bin 500 kişilik cami de yer alacak. Projede ek olarak, 3 bin metrekarelik toplumsal aktivite alanı bulunacak. 58 bin 500 metrekarelik alanda inşa edilen projenin büyük bölümünün yeşile ve suya ayrılmış olduğu belirtilirken ek olarak daire başına 23 metrekarelik bir yeşil alan düşmüş olduğu kaydedildi. 

Bir önceki haberimiz olan KAP: OZKGY [ ] OZAK GAYRIMENKUL YATIRIM ORTAKLIGI AS ... başlıklı haberimizde ve hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı